Sok z kiszonej kapusty

Sok z kiszonej kapusty – niepopularny bohater

Nie wszystkie soki naturalne cieszą się tak dużym zainteresowaniem jakim powinny. Oprócz tych najpopularniejszych, jak sok pomarańczowy, jabłkowy czy marchewkowy istnieje wiele innych soków, po które czasami nie pomyślelibyśmy by sięgnąć. Przykładem jest tutaj… sok z kiszonej kapusty. Dlaczego warto zwrócić uwagę właśnie na niego i jakie właściwości posiada?

Sok z kiszonej kapusty i jego właściwości

 Sok z kiszonej kapustySok z kiszonej kapusty może nie przypaść do gustu osobom, które nie przepadają za smakiem kwaśnym i słonym w jednym. Ten sok taki właśnie jest. Jednakże niezależnie od preferencji smakowych warto dać szansę temu nietypowemu „napojowi“, a to dlatego iż posiada on dobroczynne składniki w bardzo licznej ilości. Te dobroczynne składniki są w stanie pomóc organizmowi, na przykład, poprzez wzmocnienie jego zdrowia. Głównym czynnikiem powodującym, że kapuściany sok jest zdrowy jest znaczna ilość zawartej w nim witaminy C – właściwie jest on jednym z najlepszych źródeł tej witaminy. Jak powszechnie wiadomo, to dzięki niej wzmacnia się odporność i ochrona przed groźnymi chorobami (takimi jak szkorbut), a dodatkowo ciężko wyobrazić sobie leczenie zimowego przeziębienia bez witaminy C.

A na co jeszcze może pomóc sok z kwaszonej kapusty? To zaskakujące, ale lista jest długa. Zaczynając od problemów z układem pokarmowym, przez problemy z nałogami (alkohol, tytoń) i poważną kurację antybiotykową na problemach z depresją kończąc. Swoje działanie sok z kapusty może ukazać dzięki wypiciu codziennie jednej szklanki takiego soku. Efektem będzie to, że żołądek oraz jelita zaczną funkcjonować inaczej, a to za sprawą wzmocnienia dzięki pracy „dobrych“ bakterii, które chronią nasz układ pokarmowy. Dzięki temu śmiało można określić sok z kapusty mianem sprawdzonego naturalnego probiotyku. Poza tym, co jest również bardzo istotne, sok z kiszonej kapusty wykazuje działania przeciwnowotworowe.

Ale to nie koniec! Sok z kiszonej kapusty jest zalecanym napojem dla osób, które chcą zadbać dodatkowo o swoją urodę! Zawartość siarki w nim zawartej pozytywnie wpływa na wzmocnienie włosów oraz paznokci. Potrafi on także dostarczyć odpowiedniej dawki energii oraz odświeżenia dla organizmu.

O czym pamiętać – cenne wskazówki

Kiedy możemy spodziewać się efektów działania soku, gdy już zaczniemy go pić? To wszystko zależy oczywiście od naszego organizmu i tego w jakim jest stanie. W przypadku niektórych osób efekty widać bardzo szybko… po pracy układu pokarmowego – niewykluczone, że spotka nas przeczyszczenie. Zatem zaleca się, by pierwsze szklanki wypijać w domu (a na pewno nie w podróży!) ze swobodnym dostępem do toalety – tak w razie czego 😉 Ale to normalne. Kolejne wypite szklanki (w kolejnych dniach) nie powinny mieć już takiego działania, a to z racji tego, iż nasz układ pokarmowy przyzwyczaja się to niego i wspomniane wyżej „dobre“ bakterie odbudowują poprawną florę w jelitach.

Dużą zaletą jest jego dostępność. Można go znaleźć w wielu sklepach czy supermarketach. Warto zwrócić uwagę na skład takiego soku, bo jak to z sokami bywa, nie zawsze znajduje się w nim tylko to, co widzimy na kartoniku – sok z kiszonej kapusty nie powinien zawierać w swoim składzie nić poza samą kiszoną kapustą.

Sok domowej roboty

Jeśli mimo usilnych poszukiwań nie jesteśmy w stanie znaleźć czystego soku wyłącznie zkapusty, nic tak naprawdę nie stoi na przeszkodzie by przyrządzić taki sok samemu. Do pomocy przyda się tutaj blender kuchenny.

Potrzebne składniki to:

  • umyta biała kapusta
  • dwie szklanki wody
  • łyżeczka soli

Po przygotowaniu takiego soku odstaw go w zacienione miejsce i poczekaj 3 dni – po tym czasie tak ukiszony sok jest gotowy do spożycia.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *